Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Staré dobré maslo, kto by chcel margarín z ropy?


Maslo nad zlato, platí dnes, pred Vianocami v Nórsku. Sviatky budú v nórskych domácnostiach buď chudobné, alebo veľmi drahé. Aspoň čo sa týka vianočných koláčov. V severskej krajine, jednej z najbohatších v Európe, totiž z regálov obchodov zmizlo maslo a v čase vianočného pečenia tak jeho cena stúpla do závratných výšin. Situáciu už riešila aj nórska vláda a objavili sa prvé pokusy pašovať maslo cez hranice.

Častý pohľad v nórskych obchodoch. Predajcovia sa ospravedlňujú, že maslo už v predaji nemajú.
 

"Som šokovaný, ako zúfalo ľudia hľadajú maslo," povedal pre nórsky denník Bergens Tidende osemnásťročný študent Stian Tveite. Ten sa náhodou dostal k tridsiatim malým, 12-gramovým baleniam masla. Ponúkol ho na predaj cez internet. "Pôvodne som to myslel ako vtip. Ale potom začali volať ľudia, najmä staršie dámy. Každý deň mi volalo desať ľudí, dostal som dvadsať esemesiek. Samozrejme sa niektorí čudovali, či to myslím vážne, no napokon som všetko svoje maslo predal," citoval Tveiteho nórsky denník. Mladý vtipkár predával jedno balenie za 60 nórskych korún, čiže takmer osem eur. V prepočte na kilogram tak jeho maslo stálo vyše 600 eur. "Tesne predtým, ako som ho vypredal, mi volala jedna staršia pani," povedal Tveite. "Vraj potrebuje piecť a potrebuje viac masla. Za moje posledné dve balenia zaplatila 250 nórskych korún (32 eur)."

 

Za nedostatkom masla je kombinácia viacerých faktorov. Daždivé leto spôsobilo nedostatok kvalitného krmiva a v konečnom dôsledku málo mlieka. Nóri navyše v posledných mesiacoch prepadli novej diéte, v ktorej sa využíva maslo a jeho predaj tak prudko vzrástol. O to viac teraz pred Vianocami, keď sa začína s pečením tradičného sviatočného pečiva. Farmári obviňujú aj hlavného výkupcu, ktorý má na trhu takmer monopol. Firma, ktorá na trh dodáva až 90 percent všetkého masla, časť mlieka predala do zahraničia a nepripravila sa dostatočne na rastúci dopyt.

 

Krízou sa už zaoberá aj vláda, ktorá dočasne, na december, znížila vysoké clo na mliekarenské výrobky, ktorým inak chráni domácich farmárov. Zahraničné, najmä dánske firmy, ktoré proti vysokým nórskym opatreniam doteraz protestovali, však odmietajú hasiť nórsky problém na taký krátky čas. Iba jeden z dánskych výrobcov si robil reklamu, keď v uliciach nórskych miest ako "humanitárnu pomoc" rozdal dve tony masla.

Nórska polícia už zadržala napríklad Rusa, ktorý sa v aute snažil previezť cez hranicu 90 kilogramov masla. Úrady ľudí varovali, aby od neznámych maslo nekupovali.

 

Strana zelených. Staré dobré maslo. Zatiaľ nám v obchodoch nechýba a možno si až na jeho nedostatku vo vyspelej krajine uvedomujeme, akým nebezpečenstvom je globalizácia a kde sa môžeme dostať, ak sa nespoľahneme na vlastné schopnosti a možnosti. Veru, keby sa dnes zobudili naši pradedovia a dedovia, pri pohľade na krajinu okolo seba by nás riadne vyobšívali palicou. Návratom ku ich hodnotám sa môžeme dostať z dnešného morálneho marazmu a hodnotovej krízy, ktorú sme si vlastne spôsobili sami.

 

Strana zelených sa preto zameriava a presadzuje politiku rozvoja vidieka prostredníctvom podpory poľnohospodárstva a obnovy potravinovej nezávislosti Slovenska. Pečme spolu, aby nám koláče počas každých Vianoc chutili vždy, tak ako koláče našich babiek a mám.

 

Strana zelených Vám praje príjemné prežitie Vianočných sviatkov a šťastný nový rok 2012

 

Michal Bizoň

Predseda OZ Púchov