Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Fukušima prevzala štafetu od Černobyľu a deväť mesiacov po havárii nekončí jej hrozba, nie je to len začiatok?


Černobyľ 1986Prvou vážnou výstrahou pre ľudstvo bol Černobyľ.  Kvôli nedostatočne zabezpečenej ochrane proti možnej havárií reaktora pri štiepení jadra, došlo 26.04.1986 ku  výbuchu v tejto  jadrovej elektrárni. Katastrofa, ktorá nastala, si vyžiadala životy desiatok tisíc obyvateľov. Štatistiky hovoria o 300000 obetiach na životoch a chorobách z ožiarenia u tých, ktorí sa podieľali na odstraňovaní následkov havárie.  Na mnohých ľuďoch zanechal únik rádioaktívnych látok trvalé následky. Počas výbuchu totiž uniklo z reaktoru stokrát viac radiácie, ako sa uvoľnilo pri výbuchu jadrových bômb v Hirošime a Nagasaki.

 

Riziko podobné černobyľskej tragédii stále nie je zažehnané.  Tí čo pamätáme túto tragédiu v Černobyle, sme si priali, aby sa už neopakovalo podobné zlyhanie, podobná tragédia. Rádioaktívne cézium bude zamorovať náš vzduch, našu vodu, našu pôdu ďalších 30 rokov.

               Černobyľ, 26.04.1986

 

Polčas rozpadu cézia 137 po černobyľskej havárii ani nestačil dobehnúť, ostávalo už len  päť rokov,  keď nechcenú, predčasnú štafetu prevzala Fukušima (odkaz).

              

Ďalšie zlyhanie, kedy sme mali možnosť, v priamom prenose,  sledovať  totálnu bezmocnosť ohrozenej verejnosti, ktorá sa stala obeťou zavádzania prevádzkovateľom elektrárne aj Japonskou vládou. Rizikové zabezpečovanie havarijnej situácie a snahu dostať štiepenie jadra pod kontrolu sa odohrávalo za cenu obetí na zdraví a životoch záchranárov. Všetka česť hŕstke obetavých ľudí, nikto z nás by do tak nebezpečnej oblasti nešiel bez obáv o svoj život. Upozornenie: v jadrovej elektrárni vo Fukušime sa stále nacháza 6000 ton jadrového paliva. Čo sa stane pri ďalšom zementrasení?

              

Strana zelených nepodceňuje vysoké riziko nebezpečia, ktoré jadrové elektrárne so sebou prinášajú, a preto už dlhodobo podporuje alternatívu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú bezpečné, zvyšujú našu energetickú nezávislosť od kohokoľvek a môžu vytvoriť množstvo pracovných miest vo všetkých regiónoch Slovenska.


Investície do obnoviteľných zdrojov energií prinesú nové Zelené pracovné miesta so súčasným,  pozitívnym prínosom postupného ozdravovania nášho životného a prírodného prostredia.  Jeho zachovanie pre budúce generácie je naším nepísaným záväzkom .

 

Každá vláda by mala mať odkaz Černobyľu a Fukušimi na pamäti pri rozhodovaní o energetickej politike svojho štátu. Naša vláda by si mala konečne uvedomiť, že prehnaná podpora prieskumu územia v prospech ťažby uránu na Slovensku, ako aj nedávno schválené utajovanie poskytovania informácií o jadrových elektrárňach, môžu predstavovať hazard v smerovaní budúcej energetickej koncepcie Slovenska a ohrozenie zdravia nás všetkých. Strana zelených dlhodobo upozorňuje na ekologický dlh vytváraný jadrovou energetikou a spaľovaním fosílnych palív, ktorý budeme musieť my, alebo naše deti raz zaplatiť. Táto matematika je neúprosná.

 

Mimochodom, situácia vo Fukušime stále nie je pod kontrolou a do oceánu vyteká od dátumu havárie 11.03.2011 zamorená voda. Dnes oznámil prevádzkovateľ, že cez víkend vytieklo do Tichého oceánu asi 45 ton vysoko rádioaktívnej vody. V kaluži vody objavenej okolo čistiaceho zariadenia boli namerané hodnoty cézia-134, ktoré 270-krát presahovali vládne bezpečnostné limity, a hodnoty cézia-137 presahujúcej tieto limity 322-krát. Polčas rozpadu cézia-137 je 30 rokov. Prítomnosť týchto prvkov v životnom prostredí znamená dlhodobé vyžarovanie radiácie, kontaminácie vzduchu, vody a pôdy, bez hraníc, nárast vážnych chronických ochorení a výskytu rakoviny kdekoľvek, ochranný dáždnik neexistuje.

             Fukušima, 11.03. 2011

 

Prečo prevádzkovateľ, firma Tepco celú situáciu zľahčovala a neposkytla počas havárie japonskej verejnosti, ani svetu, pravdivé informácie?  Zisk za každú cenu opäť ukázal svoju politickú silu a neobmedzenosť? S odstupom času Tepco muselo priznať závažnosť situácie, ľudia museli opustiť kontaminované územie, ale mnohí vážne ochoreli a mnohí,...

 

Aj toto je časť reality o skutočnej cene jadrovej energie. Cene najvyššej, zaplatenej poškodeným zdravím časti japonskej spoločnosti za výrobu "lacnej" energie v jadrových elektrárňach.  Nezdieľam optimizmus, že jadrová energia je najlacnejšia ak jej spravodlivo prirátame ekologický dlh, ktorý tlačíme pred sebou, ako časovanú bombu.

                  

Strana zelených. Oceány, moria, rieky  patria všetkým, delíme sa na tejto planéte len o jednu a tú istú vodu.Dokedy ešte budú morské živočíchy a ryby zdravým jedlom, dáme ich dnes bez obáv na tanier sebe a našim deťom?  Čo budeme konzumovať, aké potraviny nám ostanú, čo nebude v budúcnosti kontaminované?  Strana zelených bude zavádzať prísnejšie kontroly potravinového reťazca.

 

Vývoj a výskum, zavádzanie inovatívnych Zelených technológii, je spoľahlivým riešením bezpečnosti pri výrobe energií, je šancou pre mladú generáciu a cestou vytvárania nových Zelených pracovných príležitostí vytvorených na základe nášho trvalo udržateľného rozvoja.