Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Na Slovensku sa vraj ťaží neúmerne veľa dreva.


SITA | 12. decembra 2011  11:52


V posledných troch rokoch sa na Slovensku vyťažilo priemerne až o 21 % dreva viac, ako je dlhodobo únosné. V pondelok na to poukázala nezávislá organizácia Forest Stewardship Council Slovensko (FSC Slovensko), ktorá združuje fyzické osoby a neštátnych vlastníkov lesov.


Podľa zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva sa ročná ťažba dreva zvýšila z 5,2 mil. metrov kubických v roku 1990 na 9,8 mil. v roku 2010. To predstavuje nárast až o 87 %.  "Ak sa ťaží už 17 rokov pomerne vysoko nad únosnú ťažbu, nie je to trvalo udržateľné. V lesoch sa dlhodobo ťaží viac, ako by sa malo, a to na úkor budúcnosti," uviedol výkonný riaditeľ FSC Slovensko Juraj Vysoký. Zväz spracovateľov dreva na Slovensku pritom chce, aby sa ťažilo ešte viac, a to aj v národných parkoch, či v neštátnych lesoch. Poslanci však na štvrtkovom rokovaní Národnej rady SR neschválili návrh na prerokovanie novely zákona, ktorý by umožňoval ťažbu aj v neodovzdaných súkromných lesoch, ktorých správcom sú Lesy SR.


Ak nie je na trhu dostatok suroviny pre domácich spracovateľov, podľa FSC je možné hľadať rôzne riešenia. Od sprísnenia podmienok pre vývoz dreva do zahraničia, jeho dovoz, až po zreálnenie spracovateľských kapacít. "Riešiť túto situáciu na úkor lesa ďalším zvyšovaním ťažby nad únosnú mieru je krátkozraké riešenie. Snahy o ťažbu dreva v lesoch na prísne chránených územiach zaberajúcich iba 1 % územia Slovenska sú nepochopiteľné. Rozsiahla ťažba dreva v posledných rokoch výrazne negatívne poznačila aj niektoré národné parky, ako napríklad NAPANT či TANAP," skonštatoval člen FSC Slovensko Marián Jasík.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Strana zelených

 

V oprávnených prípadoch spätne prešetríme dodržiavanie Zákona o lesoch a vykonáme kontrolu lesných hospodárskych plánov.  Uvedieme do praxe podmienky obmedzujúce vývoz drevnej hmoty, vytvoríme hospodárske podmienky pre spracovanie drevnej hmoty v našich regiónoch.


326/2005 Z.z.

ZÁKON

z 23. júna 2005

o lesoch


§ 23
Zásady vykonávania ťažby


(7) Objem dreva z úmyselnej ťažby vykonanej v dielci s vekom nad 50 rokov sa môže oproti objemu ťažby odporučenému v lesnom hospodárskom pláne prekročiť najviac o 15 %.


(8) Celkový objem dreva predpísaný na ťažbu lesným hospodárskym plánom pre lesný celok (§ 39 ods. 3) nemožno prekročiť. Ak je v lesnom celku viac vlastníkov, každý z nich nemôže prekročiť celkový objem dreva predpísaný na ťažbu v jeho vlastníckom celku alebo dielci.


(9) Objem dreva z náhodnej ťažby sa započítava do celkového objemu podľa odseku 8. Ak by bol vykonaním náhodnej ťažby celkový objem prekročený, môže obhospodarovateľ lesa na základe písomného súhlasu orgánu štátnej správy lesného hospodárstva následne vykonať len naliehavú ťažbu [§ 22 ods. 3 písm.a)]  a na základe písomného súhlasu vydaného odborným lesným hospodárom [§ 48 ods. 2 písm. k)] len ďalšiu náhodnú ťažbu. Ďalšou náhodnou ťažbou je taká náhodná ťažba, ktorá je vyvolaná novým pôsobením škodlivých činiteľov v lesoch.