Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Výsledok politiky dnešných dní-každý dlží každému, nikto nemá peniaze


Doterajšia nezodpovedná politika v prospech nadnárodných korporácií a bankových skupín, na čele so špekulatívnym kapitálom, vytvorila formu extrémneho kapitalizmu, ovládaného nenažraným ziskom v kombinácii so smrtiacou globalizáciou. Je čas ako nikdy, aby každý z nás zhodnotil, či mu dnešný spôsob života vyhovuje, alebo do akej miery je s ním spokojný.  To, aký nebezpečný prvok života predstavuje pre každého z nás globalizácia, zisťujú práve najbohatšie krajiny a dochádza im, že až také bohaté nie sú. Každý dlží každému, nikto nemá peniaze, finančným krytím sú v podstate bezcenné dlhopisy. Návrat ku pôvodným hodnotám, je záchranou pred stále sa zrýchľujúcim tempom spotreby a zadlžovania našich rodín. Bude škrtom cez rozpočet 2% bezcharakterných jedincov, ktorý nás nútia stále viac míňať, aby mohli stále viac zarábať. Návrat sedliackeho rozumu, zaisťovanie len skutočných potrieb v našich rodinách, nás odbremení od ťarchy neustáleho zhonu za nepotrebnou spotrebou. Návrat sedliackeho rozumu prinesie kľudnejší život nám, našim deťom, prinesie celkový rozvoj v trvalo udržateľnom rozsahu. Nezodpovednú politiku presadzovania nárastu kvantity, nahradíme politikou presadzovania kvality.

 

 

 

Názor:  Dlhy ohrozujú aj kanadské banky
 

13.12.2011  Otawa

Svet je globalizovaný a pre bankovníctvo to platí tiež. Vedia o tom aj kanadské banky. Hoci sú relatívne zdravé, aspoň to tvrdia ich predbežné výsledky za posledný štvrťrok, kanadská centrálna banka tvrdí, že jasať netreba.

Bank of Canada tvrdí, že neveselé správy z Európy predstavujú veľmi veľké riziko pre kanadský finančný systém. Jednoducho povedané - dlhová nákaza v Európe je bližšie, ako sa zdá a jej prechod cez Atlantik je možný a rýchlo. Je síce pravda, že kanadské banky majú nakúpené dlhopisy rizikových štátov iba minimálne, ale nejde len o toto riziko. Ak si banky prestanú požičiavať navzájom, prestanú dávať pôžičky aj podnikom a hrozí recesia. Niektorí ekonómovia tvrdia, že už sme v nej, a nie sú ďaleko od pravdy. Predpovede rastu ekonomík európskych štátov sú veľmi nízke. Pohybujú sa okolo jedného percenta. Kanada je síce na tom lepšie, posledné správy zo štatistického úradu hovoria o raste 3,5% v treťom kvartáli, ale na budúci rok sú vyhliadky menej optimistické. Rast sa predpokladá okolo 2%.

 

 

Život na dlh
 

Navyše, kanadské banky sa obávajú aj toho, že Kanaďania sú zadlžení až po uši. V živote na dlh sa teda veľmi neodlišujú od Európanov či Američanov. Spomalené hospodárstvo a zadlžené domácnosti sú navyše prepojené nádoby. Ak sa stav ekonomiky zhorší, ľudia stratia prácu, príjem a nebudú schopní splácať dlhy. To postihne banky, ktoré im požičiavali a tie budú v ďalšom požičiavaní peňazí opatrnejšie. Mark Carney, guvernér kanadskej centrálnej banky, už viackrát varoval, že zadlženosť domácnosti rastie. Podľa posledných štatistických údajov je priemerná domácnosť zadlžená na 150% svojho prímu. Ak by sa zvýšili úrokové sadzby, či zvýšila nezamestnanosť, bola by to pre dlžníkov katastrofa.

 

 

Ceny domov sú nafúknuté
 

Najzraniteľnejší sú tí, ktorí si zobrali hypotéky. Aby v Kanade nenastalo hromadné neplatenie úverov na bývanie a vracanie domov bankám, tak ako v susedných USA, kanadská vláda už trikrát sprísnila pravidlá na poskytovanie hypoték. Napriek tomu sa Kanaďania veselo ďalej zadlžujú a ceny nehnuteľností sú podľa odborníkov nafúknuté. Preto predpovedajú v budúcom roku ich pád o 10 až 15%. Tí, ktorí hľadajú nové bývanie, sa potešia. Zadlžení majitelia domov sa z poklesu cien radovať určite nebudú. Ostane im na krku vysoká hypotéka a dom, ktorý stráca hodnotu.