Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Pri súčasnom politickom vedení, nie sú žiadne peniaze, ani dlhopisy v bankách istejšie ako dôvera ku pôde, ktorá nás môže uživiť


Das Kapital strana 796:

„Štátni veritelia v skutočnosti nedávajú nič, pretože požičané sumy sa premenia na ľahko prenosné štátne dlhopisy, ktoré v ich rukách fungujú rovnako, ako by to boli peniaze v hotovosti“. 

 

Das Kapital strana 797:

„Od samého svojho zrodu boli veľké banky, vyzdobené národnými titulmi, iba spoločnosťami súkromných špekulantov, ktorí podporovali vlády a vďaka získaným privilégiám mohli im požičiavať peniaze. Preto najneomylnejším meradlom akumulácie štátneho dlhu je postupné stúpanie účastín týchto bánk, ktorých plný rozmach sa datuje od založenia Anglickej banky“.

 

Uvedené citácie z diela Das Kapital, napísaného v roku 1867, sú zverejnené s cieľom nezávislého informovania, a nie za účelom ich propagácie. Sú námetom pre vytvorenie si vlastného názoru vo vzťahu ku dnešnej ekonomickej situácii  a na zamyslenie sa nad otázkou, prečo súčasní politici  chcú riešiť krízu len vytváraním neúmernej kvantitatívnej spotreby, teda jej neustálym zvyšovaním, riadenej ziskom spojeným s globalizáciou. Ostáva veľkým prekvapením, že ľavicové strany vo svete sa nesnažili nastupujúcej kríze zabrániť, keď na riziká boli upozornené už v roku 1867. Ostáva len konštatovať, že ľavicové, tak ako pravicové strány sú v područí finančných a lobistických kruhov na čele s bankami.  V tomto sa dá s Karolom Marxom súhlasiť.

 

New York 14.09.2009 - Presne pred rokom sa zišli dva tucty najmocnejších svetových bankárov, aby rokovali o záchrane banky Lehman Brothers. Nechali ju padnúť aj napriek hrozivému varovaniu: "Masívne zničenie majetku v globálnom meradle."

 

Bankári ani vláda nechceli vidieť obrovské nebezpečenstvo hroziace celému finančnému systému.

 

Každý z bankárov, ktorí sa vtedy zišli v newyorskom Fede, dobre vedel, že bezuzdné poskytovanie rizikových hypoték, ktoré sa potom balili do rôznych investičných nástrojov, priviedli finančný systém k zlomovému bodu. Nedokázali však primerane reagovať na túto výzvu a takmer zničili celý finančný systém a zvyšok globálnej ekonomiky vystavili obrovskému riziku (odkaz).

 

Dnes svet ťažko prežíva a dopláca na tieto rozhodnutia,  vďaka ním musíme stráviť obrovskú hromadu virtuálnych peňazí, ktoré zrejme prejdú procesom socializácie, prenesú sa na najväčší možný počet ľudí, zatiaľ čo skutočnú kapitalizáciu, tejto virtuality, si už prerozdelilo pár skutočných hráčov. Pár hráčov, ktorí pomohli vzniku rôznych extrémistických hnutí a nálad. Pár hráčov, ktorí aj vďaka súčasným politikom a ich neschopnosti robiť niečo pre nás-obyčajných ľudí, dostali svet do takých problémov, z ktorých sa budeme hrabať možno dve desaťročia. Pred blížiacimi sa voľbami je správne sa zamyslieť nad súčasným stavom a jeho autormi. Nebáť sa voliť zmenu, veď doposiaľ to politicky, hospodársky a morálne za moc  nestálo.

 

Len opätovné vybudovanie dôvery ľudí v pôdu, obnovenie ich vzťahu k prírode bude tou najlepšou investíciou dnešnej doby pre našu, a aj ďalšie generácie. Bude začiatkom zodpovedného správania sa voči nášmu životnému a prírodnému prostrediu, začiatkom kvalitatívneho rozvoja, prirodzeným stimulom skutočnej podpory nových Zelených technológií, začiatkom nového smerovania pri rozhodovaní o našej budúcnosti, potlačením virtuálneho sveta. Dnešný vývoj čoraz jasnejšie dokazuje, že finančné špekulácie a fiktívne operácie boli aj v minulosti a ostávajú aj dnes len morálnym bahnom.

 

Jednoducho sú hodnoty skutočné a trvalé a sú hodnoty dočasné a virtuálne.  22 ročná skúsenosť s ľavicovou aj pravicovou politikou potvrdila ľahostajnosť politikov ku hájeniu verejného záujmu a potláčanie sedliackeho  rozumu, na čo dnes všetci doplácame.

 

Začnime konečne myslieť inak, myslieť vo verejnom záujme. V záujme nás všetkých, vlastníkov tohoto štátu.