Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Solárny článok s najvyššou účinnosťou konverzie na svete: 43,5 percenta.


Spoločnosť Sharp dosiahla najvyššiu účinnosť premeny slnečného svitu na energiu na svete: 43,5 percenta pri použití koncentrátorového viacvrstvového a viacprechodového solárneho článku na báze kompozitov InGaAs. Nameraná hodnota 43,5 percenta je najvyššou na svete v oblasti koncentrovanej účinnosti konverzie a potvrdil ju nemecký Fraunhoferov inštitút pre solárne energetické systémy (ISE – Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems). ISE je jednou z mála svetových autorít, ktorá oficiálne certifikuje nameranú účinnosť solárnych článkov. Sharp však zároveň objektívne priznáva, že nejde o nový svetový rekord, ale o vyrovnanie rekordu s rovnakou hodnotou, ktorý ako prvá dosiahla pred rokom (v apríli 2011) americká spoločnosť Solar Junction.

 

V oboch prípadoch ide o viacprechodové solárne články s koncentrátorovým systémom obsahujúcim šošovku, ktorá smeruje slnečné žiarenie na články s cieľom zvýšenia koncentrácie svetla. Zložené solárne články využívajú fotoabsorpčné vrstvy vyrobené z materiálov zložených z dvoch alebo viacerých prvkov, ako sú indium a gálium. Základná štruktúra týchto zložených trojvrstvových solárnych článkov využíva patentovanú technológiu spoločnosti Sharp. Umožňuje efektívne skladanie troch fotoabsorpčných vrstiev, so spodnou vrstvou tvorenou zlúčeninou india, gália a arzénu (InGaAs). Stredná vrstva je tvorená z gálium-arzenidu (GaAs) a vrchná vrstva zo zlúčeniny india, gália a fosforu.

 

Sharp na dosiahnutie zvýšenia účinnosti využil schopnosť týchto článkov účinne premieňať na elektrinu slnečné žiarenie zhromaždené prostredníctvom troch fotoabsorpčných vrstiev, optimalizoval priestory medzi elektródami na povrchu koncentrátorového článku a minimalizoval jeho elektrický odpor.

 

Pokrok spoločnosti Sharp bol dosiahnutý vďaka výskumnému a vývojovému úsiliu v rámci projektu „Výskum a vývoj inovatívnych solárnych článkov“ podporovaného japonskou organizáciou NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) zameranou na nové energie.

 

          Dvojprechodový indium-gálium-arzenidový článok s Fresnelovými šošovkami

 

NEDO je najväčšou japonskou verejnou organizáciou, ktorá podporuje výskum a vývoj, rovnako ako rozvoj nových priemyselných, energetických a ekologických technológií.

 

Dosiahnutá účinnosť konverzie je dva- až trikrát vyššia oproti účinnosti bežných fotovoltaických článkov na báze monokryštalického, aj polykryštalického kremíka a viac ako štvornásobná v porovnaní s tenkovrstvovými článkami na báze organických materiálov. „Trochu“ horšie vyjde porovnanie z hľadiska ceny, resp. nákladov na 1Wp výkonu. Články na báze InGaAs určite nepatria k lacným a zvlášť to platí v prípade viacvrstvových, resp. viacprechodových článkov vybavených navyše optickými koncentrátormi. To je jedným z dôvodov, prečo sa takéto technológie používajú zatiaľ len na špeciálne účely, tzn. v armáde, alebo v kozmickom výskume, kde cena nehrá primárnu úlohu.

 

Naopak, čo najvyššia účinnosť konverzie je žiaduca napríklad pri aplikáciách v kozmonautike. Cieľom spoločnosti Sharp je priblížiť túto špičkovú technológiu premeny slnečnej energie na elektrinu aj do komerčnej sféry pre bežné využitie. Aj v tomto prípade bude ale cieľovým segmentom trhu skôr prístrojová technika, kde je potrebné zabezpečiť napájanie s malou plochou solárnych panelov.

 

Výroba silovej elektriny zo Slnka sa totiž striktne podriaďuje ekonomickým pravidlám a pri klesajúcich dotáciách na výkupnú cenu (tie sú už dokonca na Slovensku pre novopostavené zdroje s výkonom nad 100 kW nulové) sú najdôležitejším kritériom náklady na jednotku výkonu. Tam s lacnými kremíkovými, či organickými panelmi gálium-arzenid konkurovať nedokáže.

Zdroj: itnews, techbox.sk (Juraj Procházka)