Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Vesmírny odpad.


Z vesmíru je ľudské smetisko!

 

Od roku 1957, kedy ľudstvo vyslalo do vesmíru prvý satelit Sputnik 1, sa na obežnú dráhu Zeme dostalo viac ako 33 500 podobných obežníc. Z tohto množstva je funkčných asi 3300 satelitov. Vesmír sa tak stáva veľmi nebezpečným ľudským smetiskom.
 

Smetisko nad našimi hlavami.
 

V súčasnej dobe sa na rôznych obežných dráhach okolo Zeme pohybuje asi 330 miliónov objektov vyrobených človekom s rozmerom väčším ako jeden milimeter. Vesmírny odpad sa síce zaznamenáva až od veľkosti desať centimetrov – je ich zhruba 17 tisíc, no objekt s priemerom jeden milimeter môže spôsobiť takú škodu ako náboj vystrelený z pušky.

 

Do technického odpadu patria vyradené satelity, vyhorené raketové motory, kusy odlúpnutej farby a veľa ďalších úlomkov. Netreba zabúdať ani na malé objekty, ktoré po kozmonautoch zostali na obežnej dráhe – ako náradie, laná, vrecia s odpadom, ale i fotoaparát, či zubná kefka.

Ohrozené sú satelity, raketoplány, dokonca aj dopravné lietadlá. Veď objekty vo výške menšej ako dvetisíc kilometrov sa pohybujú rýchlosťou 36 tisíc kilometrov za hodinu. Teleso veľkosti tenisovej loptičky má pri zrážke až silu dynamitu. NASA priznáva, že vesmírne lety začínajú byť veľmi nebezpečné, pretože množstvo odpadu, ale i počet satelitov na obežnej dráhe Zeme sa neustále zvyšuje. Rakety a raketoplány tak bývajú najviac ohrozené krátko po štarte alebo tesne pred pristátím.

 

Vesmírne kolízie s ľudským odpadom.
 

V septembri 1991 musela byť kvôli stretu s úlomkami prerušená misia Discovery. V júni 1996 došlo k prvej kozmickej nehode, kedy do francúzskeho špionážneho satelitu Cerise narazil použitý stupeň rakety Arianne. Satelit sa nakoniec podarilo zachrániť.

Nedá sa to však povedať o tohtoročnej zrážke amerického a ruského satelitu. Zrážka takýchto rozmerov sa podľa NASA stala po prvýkrát. Kolízia nastala vo výške 750 kilometrov a po zrážke experti z NASA zaznamenali 500 až 600 nových úlomkov. Moskva potvrdila, že ich satelit, ktorý mal asi 850 kilogramov, bol už od roku 1995 nefunkčný. Americký satelit s hmotnosťou 600 kilogramov však patril telekomunikačnej skupine Iridium, ktorá pravdepodobne kvôli ruskému satelitu o svoj prišla.

 

Úlomky zo satelitov teraz môžu ohroziť i Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, ktorá už minulý rok musela urobiť uhýbací manéver kvôli kozmickému odpadu. Ohrozené sú aj dopravné lietadlá, čo potvrdzuje aj incident z marca 2007 kedy lietadlo Airbus A340 s 270 ľuďmi na palube uniklo len o vlások veľkej katastrofe. Okolo Airbusu totiž preletelo množstvo horiacich častí zo zničeného satelitu.

 

Čo s vesmírnym odpadom?
 

Rôzne kozmické agentúry, či americký Pentagon zaznamenávajú pozície s dráhami každého satelitu, no väčšinou tieto informácie kvôli utajeniu nezverejňujú. Mala by však vzniknúť akási globálna databáza, ktorá by obsahovala podrobnosti o pozícii a dráhe každého satelitu, pretože obežná dráha Zeme sa nekontrolovateľne zapĺňa. Neznamená to však, že vesmír je preplnený, len naša obežná dráha. Ročne do vesmíru štartuje asi šesťdesiat satelitov, z toho desať až pätnásť je umiestnených na geostacionárnej obežnej dráhe.

Pred každým štartom raketoplánu už špeciálne počítačové programy preverujú trasu známych objektov, aby sa zaistila ich bezpečná letová dráha. Nebezpečenstvo však stále hrozí od tých najmenších objektov. Každá nová zrážka môže spôsobiť nový vesmírny odpad, ktorá spustí reťazovú reakciu ďalšej nevyhnutnej zrážky.

 

Satelity sa kvôli veľkým finančným nákladom neoplatí sťahovať dolu, a väčšinou sa prenechávajú vlastnému osudu. Kozmickými agentúrami, ktoré odpad tvoria, to pohne asi až vtedy, keď príde k nejakej veľkej katastrofe. To však už pre ľudí, ktorí si to odnesú, bude dosť neskoro. Uvažuje sa o akomsi servisnom upratovacom module, ktorý už síce má svoje meno ROGER – Robotic Geostationary Orbit Restorer, no zatiaľ sa pracuje len na jeho prototype. Mal by mať sieť, do ktorej zachytí starý satelit a dopraví ho na tzv. hrobovú dráhu – Grave Yard Orbit, ktorá je asi 400 kilometrov nad geostacionárnou obežnou dráhou Zeme.

 

Konať by sa však v tomto smere malo čo najrýchlejšie, pretože hroziace nebezpečenstvo nám doslova visí nad hlavami. Veľmi ľahko sa môže stať, že miesto dažďa nám na hlavu budú padať  kozmické smeti.

 

EÚ s novými právomocami sa na to chce pozrieť. Pozrite si video.

 

 

Komentár na tému:
Autor Bozena Soukupova
 

To nebezpečenstvo, ktoré krúži nad našimi hlavami sa ľudovo volá - smeti. A tie nás pochovávajú aj tu, na zemi. Dá sa povedať, že sme nimi obklopení. Sú všade okolo. Čo treba k tomu, aby sme sa konečne zobudili a obmedzili ich produkciu? Aby nám spadol nejaký nefunkčný satelit na hlavy? Aby smetiská zakrývali výhľad z prominentných palácov? 
 

Smeti sú celosvetovým problémom a ak ich produkciu maximálne neobmedzíme, zasypú nás. Keď idem do obchodu len bezmocne krútim hlavou. Chcete tri kolieska salámy? Nie je problém, sú vákuovo balené. Chcete ich 11, nie je problém, chcete ich 20, pol kila, kilo ? Všetko je výkuovo balené a ešte aj na podložke z "polystyrénu"... Paradajky - pol kila v umelohmotnej vaničke a ešte aj v umelohmotnej sieťke. Vedľa sú na voľno. A hneď vedľa na polystyrénovej tácke po 4 ks ... Tak je to aj s chlebom, pečivom, syrmi ... Niektoré časopisy dostanete zabalené, elektronika je v kartónovom obale, potom ešte v umelohmotnom "bublinkovom" obale a krabica je vyplnená polystyrénom ... Všimli ste si koľko z bežného nákupu vyhodíte nepotrebných obalov? Dosť ... Smetné koše sú plné, prestáva fungovať separovaný zber, lebo zberne nevykupujú, prestávame čítať knihy ale byrokracia a papierovanie úradníkov tak narastá, že hory papiera, ktoré aj tak skončia v zbere sa rátajú na tony ...Používme nielen v priemysle ale aj domácnostiach čoraz viac "účinnejších" chemikálií - na špinu, na škvrny, na mastnotu, vodný kameň, na bacily ... a všetko to ide do vôd. Jednoducho sme vysoko konzumnou spoločnosťou a výrobcami odpadu. Len akosi sme zabudli, čo s odpadom? Zamysleli ste sa niekedy, keď idete so smeťami do kontajnera čo si ním bude ďalej? Asi to spraví málokto. Veď máme na to smetiarov a firmy. Skončí nakoniec každé mesto a dedina tak ako Pezinok? Čudujete sa tým ľuďom že sa bránili? Ja nie. Skúste ísť okolo nejakej skládky. Aj keď sa po čase zakryje, kto vie, čo sa v nej všetko skrýva a aké procesy v nej prebiehajú? 
Zatiaľ čo človek vymyslel, nič nie je ideálne. Všetko ide na vrub prírode. Sme takí krátkozrakí, že nevidíme ako sa všetky tieto naše prehrešky kopia a narastajú. Je to ako kvapkať vodu do pohára. Určite raz pretečie.
 

Uvedomujem si, že sa nedá urobiť zázrak mávnutím čarovnej paličky. Priemysel je naštartovaný a len ťažko ustúpi. Rast HDP, rast exportu, nové technológie, nové výrobky, nové, nové ... to všetko nás valcuje. Okrem toho zasiahlo by to nás všetkých, museli by sme sa uskromniť a upustiť od svojich požiadaviek a životného štýlu. A to je asi najťažšie. Zabúdame žiť pre pocity, žijeme pre to aby sme si niečo nahanobili, kúpili a hlavne aby sme niečo MALI. Zmeniť myslenie človeka, ktorý sa považuje za pána tvorstva a ako taký teda môže všetko. Omyl. Nemôže. Začíname sa s týmto poznaním stretávať čoraz častejšie a častejšie, i keď si ho väčšina nepripúšťa. Ako to dopadne? Ťažko povedať. Ale ak sa nezmeníme, tak sa dostaneme do červenej knihy ohrozených druhov ...
 

Výstižný komentár popisujúci našu konzumnú realitu, v ktorej akoby už skutočné hodnoty neboli prítomné. Princípom našej politiky je návrat ku tradičným hodnotám a ochrane zdravého životného prostredia. Sú to naše základné potreby pre zdravý život.

 

Voľby 2012, voľby pre život.