Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Globálne otepľovanie


Britské mestečko Happisburgh už čoskoro zmizne z mapy Veľkej Británie, aj z mapy sveta. Pohltí ho Severné more, ktoré narastá!   08.12.2011, 17:28 Londýn
Happisburgh V Durbane sa hovorí o globálnom otepľovaní, o jeho vplyvoch, ale pre mnohých ide len o abstraktné veci. Konkrétnymi sa stávajú, až keď ničia sídla, zabíjajú ľudí. Vo východobritskom Happisburghu dobre vedia, čo je to globálne otepľovanie a ako vplýva na ich životy. Je len otázkou času, kedy toto mestečko zmizne v mori.
 

Médiá na celom svete upozorňujú na situáciu v Happisburghu, kde majú vážne problémy s pôdnou eróziou a rozširovaním sa Severného mora. V jeho vlnách už skončilo 26 happisburghských domov! Nikto z ich obyvateľov pritom od vlády nedostal odškodné – ani pencu. Agentúra DPA cituje Davida Kinga, britského klimatológa a vládneho poradcu v oblasti zmeny klímy: „Východné pobrežie Veľkej Británie trpí už storočia vďaka erózii, pretože tektonická doska nesúca britské ostrovy na východe klesá a smerom na západ stúpa. Teraz, vďaka zvyšujúcej sa hladine mora, trpí východné pobrežie ešte viac.“ 

 

Na konci 50. rokov postavili na brehoch juhoanglického mesta Happisburgh drevené zátarasy pred agresívnym Severným morom. Už vtedy si ľudia všimli, ako jeho hladina narastá a že odkrajuje stále viac z brehov, kde žijú ľudia. Dnes už tento obranný systém neexistuje. More ho jednoducho zomlelo. Podľa domácich, kým mali vlnolam, vážnejšie problémy sa nevyskytovali. Nový vlnolam sa však zatiaľ neplánuje postaviť. Britská vláda pred pár rokmi rozhodla, že ho neobnovia. Domáci obyvatelia sú na vládnych predstaviteľov nahnevaní – tvrdia, že sa na nich vykašlali.

 

Happisburgh - mestečko, ktoré je súčasťou britského Severného Norfolku na východe krajiny. Jeho rozloha je 10,78 km2, ale kvôli vysokej erózii pôdy sa zmenšuje. Pri sčítaní ľudí v roku 2001 tam v 607 domácnostiach žilo 1372 ľudí. Prednedávnom tam archeológovia objavili 70 pazúrikových nástrojov, z ktorých vyplýva, že ide o dôkaz najstaršieho osídlenia Veľkej Británie. Datujú ich na obdobie pred 800 000 rokmi!

 

Prvé vážne upozornenia na pôdnu eróziu v oblasti Happisburgu spadajú ešte do 19. storočia

1845: počas búrky za jednu noc doslova zmizlo pole s pšenicou s rozlohou 48 562 metrov štvorcových

1855: v mori sa stratil tzv. Doggettov dom so stodolou

1953: spôsobil silný severozápadný vietor, ktorý dosahoval rýchlosť takmer 180 km/h, najničivejšiu povodeň od roku 1287. Vyžiadala si 78 obetí a v Norfolku zaplavila tisíce domov.

1976: erózia spôsobila, že na útese ostali doslova a do písmena visieť dva bungalovy

1993: prílivové vlny zničili značnú časť poľnohospodárskej pôdy

1996: víchrica a snehová búrka zničili a poškodili ďalšie domy a bungalovy

1999: erózia a more zničili značnú časť pobrežia

 

Dnes už je všetkým jasné, že súboj človeka s prírodu vyhrá ten silnejší – príroda.

Aj Bangkoku hrozí zánik.

 

Globálne otepľovanie
Doposiaľ neobjasnený proces, ktorého hlavným výsledným prvkom je zvyšovanie priemernej teploty oceánov a atmosféry. Najčastejšie sa to používa v súvislosti s klimatickými zmenami – zvyšovanie hladiny morí, extrémne zrážky, povodne, suchá, horúčavy, menšia úrodnosť pôdy. Časť klimatológov tvrdí, že ide o prirodzený proces, pri ktorom Zem prechádza cyklami chladu a tepla.

Čítajte: Globálne teploty rastú, CIA to chce utajiť

 

Bojovníci proti otepľovaniu a producenti CO2
Švédsko, Británia a Nemecko figurujú na vrchole zoznamu krajín, ktoré najviac bojujú proti globálnemu otepľovaniu. V zverejnenej výročnej správe to konštatuje nezisková organizácia Germanwatch, ktorá monitoruje environmentálnu politiku.

Rovnako ako v minulých rokoch Germanwatch nechala tri prvé priečky neobsadené tvrdiac, že žiadna krajina nerobí dosť, aby zabránila "nebezpečným" klimatickým zmenám. To znamená, že Švédsko sa umiestnilo na štvrtom mieste vzhľadom na nízke emisie oxidu uhličitého, osobitne v sektore stavebníctva.
 

Nemecko sa oproti vlaňajšku dostalo o priečku vyššie na šieste miesto vďaka novej energetickej politike vlády a trendu znižovania emisií. Polepšilo si aj Slovensko, ktoré sa umiestnilo na 11. mieste. Zoznam zverejnili v juhoafrickom Durbane, kde delegáti z viac ako 190 krajín debatujú o tom, čo sa stane po tom, čo v decembri 2012 skončí platnosť Kjótskeho protokolu.

 

Najväčší producenti CO2, Čína a USA, sa umiestnili na 57., resp. na 52. mieste. Tieto krajiny Kjótsky protokol nepodpísali a sú považované za najväčšiu prekážku pre prijatie novej širšej zmluvy. India, tretí najväčší producent skleníkových plynov, sa vzhľadom na zvýšené emisie prepadla z desiateho na 23. miesto.