Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

Francúzsko, Taliansko a Japonsko proti jadrovej energii


Nová správa medzinárodnej organizácie World Watch Institute hovorí o tom, že pokiaľ minulý rok dosiahla kapacita výroby energie z jadra vo svete rekordných 375,5 GW, tento rok klesla na 366,5 GW.

 

Vlna odporu verejnosti proti jadrovej energetike zasiahla aj najpevnejšiu pevnosť, Francúzsko. Jadrová energetika bola a je dôležitou témou prezidentských volieb. Víťazstvo socialistického kandidáta sa stalo katastrofálnym úderom nádejám britského jadrového priemyslu. 8. mája 2012 napísali London Times: „Francúzske voľby môžu znamenať opustenie jadra bez možnosti návratu."

 

Plány na rozvoj jadrovej energetiky v Británii upadajú, a ako experti predpokladajú, nová francúzska vláda nariadi francúzskym elektrárňam (EDF) presmerovať miliardy eur, ktoré boli určené pre nové reaktory v Spojenom kráľovstve, späť do francúzskeho národného trhu s elektrinou. Analytici už vyjadrili domnienku , že prichádzajúca vláda Francois Hollanda by mohla žiadať EDF odmietnuť britské jadrové plány. Francois Hollande plánuje znížiť závislosť na francúzskej jadrovej energetike o 25%, a to do roku 2025 (zo súčasných 75 na 50%). Dá sa predpokladať že EDF bude teda musieť presmerovať miliardy eur na financovanie investícií do francúzskych plánov zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov a do oblasti zvyšovania energetickej účinnosti.

 

V Japonsku,  bolo za prísnych bezpečnostných opatrení odstavených všetkých 54  existujúcich jadrových reaktorov. Podľa verejnej mienky, anti-nukleárna nálada je ešte silnejšia ako pred rokom. Aj keď sa plánuje spustiť opäť do prevádzky len dva reaktory, tak aj táto snaha naráža na veľmi ostrý odpor zo strany verejných a miestnych komunít. Na kompenzáciu výpadku jadrovej energie v budúcnosti sa plánujú značné investície do solárnej energie. Debata o budúcej energetickej stratégii Japonska nenecháva nikoho v kľude, debata sa vyostruje. V súčasnej dobe je premiérom, Jošihiko Nodom, navrhovaný kompromisný plán, ktorý by umožnil znovu zapojiť existujúce reaktory, ale s podmienkou, že ich životnosť nepresiahne 40 rokov a podiel elektrickej energie z jadra do roku 2030 klesne zo súčasných 30%  na 15%.

 

V Taliansku fungovali štyri reaktory, ktoré uzatvorili po referende uskutočnenom v roku 1987.  Vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho veľmi silne obhajovala výstavbu nových jadrových reaktorov. Plány mu skrížila nehoda vo Fukušime, vplyvom ktorej bolo vyhlásené jednoročné moratórium. Následne sa 11-12 júna minulého roku konalo referendum ktorého sa zúčastnilo 55% voličov (mimochodom z nich až 94% hlasovalo za zákaz stavby jadrových elektrární, mimochodom, rovnaké percento zamietlo aj plány na privatizáciu rozvodov pitnej vody).  V Taliansku dostal Enel jasný odkaz: "Nechceme jadrové elektrárne."
 

Čerpané z: ekologická ekonómia, Zoran Ostrič, 26.06.2012