Anketa
Myslíte si, že výsledky parlamentných volieb prinesú
Rast životnej úrovne (6%, hlasovalo: 10)
Stagnáciu životnej úrovne (10%, hlasovalo: 18)
Zhoršenie životnej úrovne (84%, hlasovalo: 148)
Novinky
17. Apríl 2012
Boj médií proti nám
Pre to, aby nás dokonale "oblbli", robia maximum,... [viac...]
01. Apríl 2012
Hluk vplýva na biodiverzitu
Stále více studií potvrzuje vliv hluku na změny chování ptáků a... [viac...]
01. Apríl 2012
Bude dýchanie v Česku spoplatnené?
Dýcháte? Plaťte! vzkázal Kalousek Čechům. Vymyslel daň ze vzduchu... [viac...]
28. Marec 2012
Hájenie verejného záujmu, 2,65 miliardy eur patria daňovým poplatníkom a nie politikom a úradníkom.
Hanba našej spoločnosti je, že nie sú peniaze na vyššie platy zdravotných sestier,... [viac...]
13. Marec 2012
Väčšina zvolila istoty.
Voľby sú minulosťou, každodenný život... [viac...]
12. Marec 2012
Gorila po maďarsky.
Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate... [viac...]
01. Február 2012
Časť vedcov a politikov nesúhlasí s utajovaným obsahom ACTA
Zmluva ACTA podstatným spôsobom obmedzí naše práva a slobody nielen na internete... [viac...]
24. Január 2012
Zomierali nevinné deti.
Akonáhle prišiel pacient do nemocnice, hneď zmizol... [viac...]
22. Január 2012
Ako držia finančníci politický systém v šachu
O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují... [viac...]
10. Január 2012
Svet ovláda úzka skupina ľudí hovorí Karel Gott.
PRAHA - Český spevák Karel Gott odložil... [viac...]

09.12.2011 Nie nemecko-francúzskemu diktátu!


Európska únia sa nachádza asi v najhlbšej kríze svojej histórie. Na samite zaznie verdikt o jej – a teda aj našej – budúcnosti. Je veľmi pravdepodobné, že výsledok stretnutia hláv štátov EÚ sa nebude zásadne líšiť (lebo sa ani bohužiaľ nemôže) od nemecko-francúzskeho kompromisu. Ten v pondelok ohlásili Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy a keby si to lídri členských krajín nevšimli, tak im kompromis predstavili aj písomne vo včera rozoslanom liste. Obávam sa, že návrh zásadne neprispeje k riešeniu súčasnej krízy. Čo je však ešte horšie nemecko-francúzske maniere ohrozujú demokratickosť a legitimitu Európskej únie.

 

Najskôr veľmi stručne k obsahovej stránke návrhu. Ráta sa so zmenou zmlúv EÚ, ktoré by umožnili prísnejšie rozpočtové  hospodárenie  vlád  (automatické sankcie za  deficit  nad  3 % HDP,  dlhové  brzdy v národných ústavách, dohľad Súdneho dvora EÚ). Ambíciou návrhu je ďalej zrušiť právo veta pri vybraných typoch rozhodovania. A  navrhuje sa tiež skoršie spustenie permanentného eurovalu a upustenie od zapojenia súkromného sektora do nákladov na záchranné balíčky. Viacerí odborníci  upozorňujú, že kombinácia nemeckej  Austerität a  francúzskeho  souverainismu  krízu  nevyrieši.  Pokiaľ  si  politici  neuvedomia, že

 

 

        Monika Flašíková Beňová

 

kríza – snáď s výnimkou Grécka – nevznikla nezodpovedným hospodárením, tak nebudú pochopiteľne fungovať ani recepty, ktoré vychádzajú z tejto logiky. Kríza v menovej únii je dôsledkom makroekonomických nerovnováh. Ale priznať, že aktuálna dlhová kríza je kríza platobných bilancií, by znamenalo priznať aj zodpovednosť Nemecka. A to sa kancelárke Merkelovej samozrejme nechce.

 

Čo ma ale na nemecko-francúzskom návrhu hnevá ešte viac, je spôsob, akým sa presadzuje. Francúzsko a Nemecko de facto ohlásilo vlastné rozhodnutie bez toho, aby ho konzultovali štandardnými metódami a s ostatnými členskými štátmi. Súčasťou vyhlásenia bola implicitná vyhrážka: Ak sa nepodarí získať podporu všetkých dvadsiatich siedmich členských krajín, návrh prijme sedemnásť krajín eurozóny. A ak bude prípadne proti niektorý člen menovej únie, schvália návrh len tí, ktorí budú chcieť. Mocnosti si celkom iste uvedomujú, že dávajú ponuku, ktorú si nikto netrúfne odmietnuť. Ostať mimo vlaku by sa v časoch, keď panujú finančné trhy a ratingové agentúry, rovnalo samovražde. Ak má EÚ fungovať na takomto vydieraní a na takýchto ultimátach, tak pánboh s nami.

 

Ďalším obrovským problémom je, že francúzsko-nemecký návrh sa má presadzovať z inštitucionálneho hľadiska podľa môjho názoru absolútne nedemokraticky a v rozpore so základnými hodnotami Európskej únie. Navrhovaný zjednodušený revízny postup inštitucionálnych zmien sa síce môže zdať efektívnejší a pružnejší. Ale de facto sa rovná mocenskému odstaveniu európskych inštitúcií v tak dôležitej veci, akou je budúcnosť eurozóny a EÚ. Demokratická legitimita procesu je teda otázna a navyše zabraňuje tomu, aby sa otvárali otázky typu transferovej Únie.

 

Ja som naopak presvedčená, že práve v týchto časoch musí EÚ dbať na svoj demokratický charakter ešte viac, než kedykoľvek predtým. A demokratickú legitimitu zabezpečí inštitucionálnej reforme eurozóny a Európskej únie jedine riadna metóda, teda zvolanie Konventu a zapojenie všetkých členských štátov a plné zapojenie Európskeho parlamentu. Môj kolega europoslanec Andrew Duff pred týždňom predstavil návrh zmien, ktoré by museli európske zmluvy podstúpiť, aby bolo hospodárske riadenie účinné, ale zároveň politicky legitímne. Samit by sa mal venovať takýmto návrhom, a nie francúzsko-nemeckému diktátu.

 

Áno, Európa je v kríze a treba konať rýchlo. Ale ak obetujeme demokraciu v prospech mocenských hier najsilnejších európskych národov, bude to doslova civilizačná prehra.
Autor: Monika Flašíková-Beňová